Denna guide visar hur du byter ditt lösenord på din Macbook, detta byter även lösenordet på nätverket, mailen osv. Detta är det bästa sättet att byta lösenordet på när du har Mac-dator.

  1. Börja med att starta Systeminställningar.
    Systeminställningar - Ikon
  2. Välj Användare och grupper.
    Systeminställningar MacOSX
  3. Markera ditt namn i kolumnen till vänster.
  4. Klicka på “Ändra lösenord…
  5. I rutan som kommer upp fyller du i ditt nuvarande lösenord i första fältet, och ditt nya lösenord i dom två följande fältet följt av ett lösenordstips (om du vill ha det, inte ett måste). Klicka sedan på “Ändra lösenord“.

Du måste använda minst en stor bokstav, inga hela ord och gärna siffror eller tecken. Godtar den inte lösenordet så är det bara att försöka igen.

När det är klart så har du bytt ditt lösenord. Stäng ner Outlook om du har den igång och starta den igen, den kommer fråga dig efter ditt nya lösenord, skriv in ditt nya och klicka OK så fungerar allting som det ska igen.