Följ denna guide för att ansluta till skolans nätverk när du jobbar hemifrån, då kommer du åt din hemkatalog och personalkatalogen.

För att kunna ansluta till skolans nätverk via VPN så kräver det att du först har konfigurerat din telefon för 2-stegsverifiering. Du hittar en guide för det på denna länk: https://europaskolan.it/2018/05/21/konfigurera-telefon-for-2-stegsverifiering/
  1. Börja med att starta VPN-klienten, den ligger i dockan på din Mac.
    Cisco VPN-klient
  2. I huvudfönstret så skriver du in vpn.europaskolan.se i rutan och klickar på Connect för att ansluta.
    Cisco VPN - Huvudskärm
  3. Nu kommer programmet att fråga dig om dina användaruppgifter. Fyll i ditt användarnamn och lösenord och tryck på Connect. Användarnamnet och lösenordet är samma som du använder för att logga in på din dator med, t.ex. goran.persson med lösenord.
    Cisco VPN - Authentication
  4. Nu kommer det plinga till i din telefon där du ska verifiera dig via appen Microsoft Authenticator, på en telefon med Touch-ID/Face-ID så räcker det med att använda ditt fingeravtryck/ansikte för att verifiera dig.Skulle det inte plinga till i din telefon så beror det förmodligen på att du har missat att konfigurera din telefon för 2-stegsverifiering. Har du inte gjort det så hittar du guiden här: https://europaskolan.it/2018/05/21/konfigurera-telefon-for-2-stegsverifiering/.
Vi installerar alltid Cisco VPN klient på alla Macbook som vi levererar till lärare och personal.
Hur vet jag om jag har ett VPN-konto? Alla som har ett konto för att logga in på en av skolans datorer och webmejl har tillgång till VPN, det enda som krävs är att man har konfigurerat sin telefon för 2-stegsverifiering först, hur man gör det hittar du här: https://europaskolan.it/2018/05/21/konfigurera-telefon-for-2-stegsverifiering/.