Installera mjukvara till projektorer ES Malma

Gå in på Malmas Personalmapp och öppna mappen ”Projektorer”, kopiera de två filerna till ditt skrivbord.

När filerna kopierats klart till ditt skrivbord så installerar du dem i tur och ordning. Nu ligger dom på din dator i Programmappen. Om du vill ha dem mer lättillgängligt i din docka så kan du öppna ”Launchpad” och dra ner ikonerna till önskad plats i dockan.

projektor-1

Om du t ex startar programmet Pointwrite, så kommer en liten ikon dyka upp i menyn högst upp på din skärm bredvid klockan. Högerklickar du på den så får du fram en meny med de olika val och inställningar du kan göra.

projektor-2

För mer information om hur den fungerar så bifogas denna snabbkurs: https://www.youtube.com/watch?v=vLg1wfbhsuM

(spola fram till 1.40, innan det får du bara se hur dom installerar programvaran).

På samma Youtubesida finns fler videos på hur man kan använda projektorn för den nyfikne.