Skapa en ny inloggningsnyckelring

När du har nollställt ditt lösenord och loggat in på ditt konto igen kanske ett meddelande visas som säger att datorn inte kan låsa upp din inloggningsnyckelring. Det är normalt eftersom lösenorden till ditt användarkonto och din inloggningsnyckelring inte längre matchar. Klicka på knappen Skapa ny nyckelring.

Om meddelandet om din inloggningsnyckelring inte visas eller om andra meddelanden visas som ber dig ange ditt gamla lösenord kan du nollställa nyckelringen manuellt:

  1. Öppna Nyckelhanterare, som finns i mappen Verktygsprogram i mappen Program.
  2. Välj Inställningar från menyn Nyckelhanterare och klicka på knappen Nollställ förvald nyckelring i inställningsfönstret. När du har angett ditt nya lösenord skapar Nyckelhanterare en tom nyckelring utan lösenord. Klicka på OK för att bekräfta.

    Om knappen Nollställ förvald nyckelring inte visas stänger du inställningsfönstret och väljer inloggningsnyckelringen på vänster sida i fönstret Nyckelhanterare. Tryck på Delete-knappen och klicka sedan på Radera referenser.

  3. Välj Logga ut från Apple-menyn för att återgå till inloggningsskärmen.
  4. Logga in på ditt konto med ditt nya lösenord. Dina lösenord till ditt konto och din inloggningsnyckelringn ska nu matcha.