I och med att GDPR träder i kraft så kommer ett antal nya policies att aktiveras på ditt mejlkonto. En av dom innebär att all mejl i Inkorgen raderas efter 1.5år, även sådans som ligger i egna mappar under Inkorgen. För att du ska kunna ha viktig information sparad längre så kan du “tagga” dina egna mappar med en “Radera aldrig” policy som gör att mappar inte påverkas av den automatiska raderingen. För att göra detta så följer du denna guide.

Outlook för Mac är tyvärr en nedbantad version av Outlook och saknar funktionen för att göra detta, därför behöver du logga in på din webbmejl.

  1. Klicka på denna länk för att komma till webbmejlen, logga in med ditt användarnamn och lösenord.
  2. Uppe i menyn till höger klickar du på kugghjulet och väljer Alternativ
  3. I meny till vänster väljer du E-post > Automatisk bearbetning > Bevarandeprinciper

  4. Klicka på + och dubbelklicka på Radera aldrig för att välja den, tryck sedan på Spara för att stänga. Klicka sedan på Alternativ för att gå tillbaka till din mejlbox.
  5. Nu kan du högerklicka på din mapp och välja Tilldela princip > Radera aldrig. Gör detta för alla mappar som det ska gälla på. Notera att det endast går att göra på egna skapade mappar under Inkorgen.