När du tar studenten och slutar på Europaskolan Strängnäs så kommer du får behålla ditt Google-konto ytterligare ett år. Vi har gjort så för att du ska ha gott om tid på dig att flytta dom dokument du vill ha kvar till din dator eller till ett annat Google-konto samt ändra alla externa tjänster du använder till ett nytt e-postkonto.

Google tillhandahåller en tjänst för att ladda ner/flytta dokument och filer från ett Google-konto, du hittar Google Takeout här: https://takeout.google.com/settings/takeout

Exempel, tar du studenten i juni 2017 så har du ditt konto kvar till i början på augusti 2018.
Slutar du på skolan innan studenten, byter skola eller avslutar dina studier av andra anledningar så tar vi normalt bort kontot efter en vecka efter att vi fått informationen från skolan, behöver du mer tid på dig så kontaktar du oss på IT.