Börja med att surfa till https://meet.google.com

Logga in med ditt Google-konto som du har fått av skolan, t.ex. jimi.sandsten@europaskolan.com (notera att det är .com och inte .se). Är du redan inloggad så kontrollerar du att det är rätt konto genom att trycka på cirkeln uppe i högra hörnet. Är det fel konto så väljer du Växla konto.

Klicka på + Gå med i eller starta ett möte

Välj ett namn på mötet (utan å, ä och ö) och klicka på Fortsätt

På nästa sida kan du testa webbkamera och mikrofon så att dom fungerar, om allt är ok (den ska hitta allt automatiskt) så väljer du Gå med nu för att skapa mötet.

Du får upp ett fönster där du ska bjuda in personer till ditt möte. Du kan antingen klicka på Kopiera anslutningsinformation och sedan klistra in detta i t.ex. ett mejl som du skickar till alla deltagare eller som information på Classroom/Canvas eller så klickar du på Lägg till och söker och bjuder in alla deltagare. Stäng detta fönster när du skickat inbjudan till alla deltagare.

Du har nu ditt möte igång!

Tänk på att om du stänger din webbläsare och du är sista person i mötet så stängs mötet och inbjudningslänken slutar att fungera.